Pražský majáles 2023: vstupenky, program a další města

Blíží se další ročník jednoho z nejoblíbenějších hudebních festivalů a organizátoři slibují nabušený program, jaký jsme ještě nezažili. Jak Majáles vznikl a na jaká vystoupení se letos můžeme těšit?

PRAHABRNOPLZEŇČESKÉ BUDĚJOVICEOSTRAVAHRADEC KRÁLOVÉOLOMOUCŠUMPERKLIBERECPARDUBICE

Pražský Majáles Foto: Facebook/praha.majales

Hodnocení akce Pražský Majáles: 9,3/10

 • 29. 4. 2023
 • Letiště Letňany
 • 25 hudebních vystoupení a doprovodný program

Majáles – historie oslav českého studentstva

Majáles je ve své podstatě oslava studentského života, mládí obecně a příchodu máje. Některé zdroje uvádějí, že první zmínky o podobných slavnostech se objevují už v 18. století, kdy se studenti společně se svými učiteli v den před filipojakubskou nocí (dnes známe spíše jako pálení čarodějnic) a zpěvem vítali příchod máje.

Například spisovatel Alois Jirásek tyto oslavy prý vnímal jako volnomyšlenkářský a vlastenecký svátek, který se už v 19. století vyznačoval průvodem (mnohdy v nějakém recesivním oděvu) a volbou krále majálesu – tradicemi, které nám zůstaly dodnes.

Do konání majálesu hodily vidle jak války, tak režimy, ale v roce 1956 se režim rozhodl za určitým podmínek tradici obnovit a vznikla tak příručka, která tato pravidla specifikovala: „Ako pripraviť majáles“. I tak první ročník majálesu s sebou nesl petice, které byly tehdejší vládě trnem v oku, a tak se další ročníky konaly pod přísným dohledem bezpečnosti.

V roce 1965 byl vyhlášený králem majálesu americký beatnik Allen Ginsberg. To se nezamlouvalo režimu, a tak byl okamžitě zatčen a posléze vyhoštěn z Československa.

Po mnoha peripetiích s režimem se majáles v 80. začal pomalu formovat do podoby, jakou známe dnes, a průvody byly doplněny hudebními vystoupeními.

Majáles Praha – kdy jít na pražský Majáles

Pražský Majáles se koná na Letišti Letňany, které v minulosti hostilo například rockové legendy jako AC/DC, Linkin Park nebo Rammstein, kdy svou rozlohou prostor pojal 110 000 diváků. Letos v červenci se tu má konat velkolepý koncert britských Depeche Mode. V případě Pražského Majálesu bude Letiště Letňany dějištěm celkem pětadvaceti koncertů.

 • Datum: 29. 4. 2023
 • Místo: Letiště Letňany

Pražský Majáles 2023 – program

V pražských Letňanech to za pár dní vypukne a program je jako každý rok fenomenální. Vystoupí velké hvězdy české popové scény, ale také punkrockové legendy či velká jména hip-hopu:

Pop /poprock Rap / hip-hop / rnb Rock / punk
Tomáš Klus Sergei Barracuda Horkýže Slíže
Ewa Farna Grey256 Wohnout
Rybičky 48 Calin Vypsaná fixa
No Name Dorian Iné kafe
Self Made Kali a Peter Pann Jamaron
Sima Yzomandias a Nik Tendo
Jelen Viktor Sheen
Sofian Stein27
Kryštof Paulie Garand

Pražský Majáles vstupenky / lístky na Majáles

Vstupenky můžete zakoupit na oficiálních stránkách Majálesu. Ceny vstupenek jsou odstupňované podle věku a dalších kritérií:

VSTUPENKY NA MAJÁLES
6-12 let 299 Kč
13-17 let 499 Kč
Studenti 18-26 let 599 Kč
Nestudující 18-99 let 699 Kč
VIP 6-99 let 1 499 Kč
ZTP 0-99 let 299 Kč

Moravský Majáles – první krůčky dnešního Majálesu

V roce 2004 se pár moravských měst (Zlín, Brno, Olomouc) rozhodlo spojit síly a společně uspořádat festival plný průvodů a vystoupení, oslavující příchod jara, ale i studentský život. O rok později se zformoval projekt Český Majáles, v rámci něhož se konaly festivaly v dalších městech.

Oficiální Český Majáles

V roce 2007 pod touto hlavičkou pořádalo Majáles celkem deset měst. Některá města se však rozhodla pojmout festival po svém a letos se pod záštitou Českého Majálesu konají akce ve čtyřech městech:

 • Praha
 • Brno
 • Ostrava
 • Hradec Králové

Majáles Brno – kdy navštívit brněnský Majáles

Majáles Open-Air na brněnském Výstavišti kromě velkého majálesového průvodu slibuje spoustu hudebních vystoupení a novinku, která se představí v rámci festivalu úplně poprvé, o níž však organizátoři zatím tajemně mlčí. Vystoupí tu však například Rybičky 48, Ewa Farna, No Name a spousta dalších.

 • Datum: 6. 5. 2023
 • Místo: Brněnské Výstaviště

Majáles Ostrava – kdy navštívit ostravský Majáles

Open-air v Dolní oblasti Vítkovice představí celkem 22 interpretů, mezi nimiž bude třeba Tomáš Klus nebo kapely Jelen či Horkýže Slíže. Samozřejmostí je průvod a volba krále a královny majálesu.

 • Datum: 7. 5. 2023
 • Místo: Dolní oblast Vítkovice

Majáles Hradec Králové – kdy navštívit hradecký Majáles

Hradecký open-air U Pileťáku už svého letošního krále a královnu našel a organizátoři v tuto chvíli schraňují a upravují veškerou dokumentaci. Na hradeckém Majálesu vystoupily kapely Kryštof, Vypsaná fixa nebo Wohnout.

 • Datum: 22. 4. 2023
 • Místo: U Pileťáku

Majáles po vlastní ose

Některá města se projektu Český majáles neúčastní a z mnoha různých důvodů se rozhodla zorganizovat si majáles podle svých představ. Mezi ně patří například Plzeň, Liberec, České Budějovice a další česká města.

Plzeňský Majáles 2023 (Majáles Plzeň) – datum, program, vstupenky

Majáles si nenechají ujít ani plzenští obyvatelé, kteří přivítají například oblíbeného Pokáče nebo kapely Mirai, Wohnout, Horkýže Slíže nebo rapperské duo Yzomandias a Nik Tendo.

 • Datum: 13. května
 • Místo: Plzeň Bory

Vstupenku zakoupíte na oficiálních stránkách Plzeňského Majálesu. Plzeň nabízí tři druhy lístků:

 1. Sweet17 pro návštěvníky ve věku 13 - 17 let (599 Kč)
 2. Student26 pro studenty ve věku 18 - 26 let (699 Kč)
 3. Klasickou vstupenku (799 Kč)

Majáles Liberec 2023 (Liberecký Majáles) – datum, program, vstupenky

Majáles v Liberci nabízí dokonce dva dny plné zábavy. Vystoupí tu například slovenská zpěvačka Katarína Knechtová, Vojtaano, Paulie Garand a Kenny Rough nebo Jakub Děkan BAND.

 • Datum: 26. – 27. 5. 2023
 • Místo: LVT Liberec

Vstupenky můžete zakoupit na oficiálních stránkách libereckého Majálesu, a protože jde o dva dny, je na výběr z mnoha variant:

 1. Jednodenní vstupenka - student - sobota - 2. vlna - 350 Kč
 2. Jednodenní vstupenka - student - pátek - 2. vlna - 350 Kč
 3. Jednodenní vstupenka - dospělý - sobota - 2. vlna - 450 Kč
 4. Jednodenní vstupenka - dospělý - pátek - 2. vlna - 450 Kč
 5. Celofestivalová vstupenka - 2. vlna - student - 550 Kč
 6. Celofestivalová vstupenka - dospělá - 2. vlna - 750 Kč
 7. Jednodenní vstupenka - rodinná - pátek - 950 Kč
 8. Jednodenní vstupenka - rodinná - sobota - 950 Kč
 9. Jednodenní vstupenka - parta pro 4 - pátek - 1250 Kč
 10. Jednodenní vstupenka - parta pro 4 - sobota - 1250 Kč
 11. Celofestivalová vstupenka ZTP/P a doprovod - 250 Kč

Budějovický Majáles (Majáles České Budějovice) 2023 – datum, program, vstupné

V Budějovicích pojali Majáles jako pětidenní projekt, na němž se podílí přes sedm desítek studentů, a to aniž by si nárokovali jakýkoli honorář. S každým rokem se kroužek mladých organizátorů obměňuje, aby si událost zachovala svěžest. Budějovický Majáles si také už dlouhých 19 let zakládá na tom, že je vstup zdarma, pro skalní příznivce však nabízí možnost přispět do barevných kasiček, rozesetých po celém areálu, dobrovolným vstupným.

 • Datum: 21. – 26. 5. 2023

Místo, program a line-up zatím nejsou známy, všechny aktuality ale můžete sledovat buď na oficiálních stránkách nebo na Facebooku (Budějovický Majáles).

Olomoucký Majáles Univerzity Palackého (Majáles Olomouc) – datum, program, vstup

V Olomouci se oslavy mládí a jara odehrají už začátkem května a v rámci události vystoupí například Tata Bojs, Miroslava Krobota nebo Milenium. Festival nabídne také hospodský kvíz, workshopy nebo besedy. Speciálním překvapením pro návštěvníky bude hudební majálesová tramvaj.

 • Datum: 2. – 3. května
 • Místo: Zbrojnice, umělecké centrum UP

Akce se koná pod záštitou Univerzity Palackého v Olomouci a rektora Martina Procházky, a tak je vstup zdarma.

Majáles Pardubice (pardubický Majáles) 2023 – datum, program, vstupenky

Pardubický majáles si pozval spoustu interpretů, které letos v rámci jiného majálesu neuvidíte. Na pardubických stagích vystoupí například Chinaski, Marpo a Troublegang, Leoš Mareš, Lunetic nebo Xindl X a mnoho dalších.

 • Datum: 12. a 13. 5. 2023
 • Místo: Pardubice Cihelna

Předprodej lístků probíhá už od listopadu, a tak se v současné chvíli vyprodává již čtvrtá vlna, variant je více a stojí za to si s koupí lístku pospíšit.

MAJÁLES PARDUBICE 2023 - LÍSTKY
do 30. 4. online NFCtron 850 Kč
od 1. 5. do 11. 5. online NFCtron 960 Kč
VIP online 2 100 Kč
Tištěné vstupenky do 30. 4. na předprodejních místech (seznam naleznete na oficiálních stránkách festivalu) 799 Kč
Tištěné vstupenky od 1. 5. do 11. 5. na předprodejních místech (seznam naleznete na oficiálních stránkách festivalu) 899 Kč
VIP na předprodejních místech 1 999 Kč

Vstupenku budete moci zakoupit i přímo na místě: jednodenní za 850 Kč, dvoudenní za 1 250 Kč.

Šumperský Majáles (Majáles Šumperk) – datum, program, vstupenky

Šumperský dvoudenní Majáles chystající se na konec května přivítá na svých pódiích například Tomáše Kluse, rapery Ektora nebo Viktora Sheena a Calina, zpěvačku Simu, tandem Koukr a Raphael, duo Donny x Davee a mnoho dalších.

 • Datum: 26. – 27. 5. 2023
 • Místo: Pavlínin dvůr

V současné době probíhá už třetí vlna předprodejů, která nabízí lístek za 650 Kč. Pokud si zakoupíte lístek na místě, zaplatíte 750 Kč. Pořídit si můžete i VIP lístek za 1 500 Kč, zahrnující spoustu výhod (jejich seznam najdete na oficiálních stránkách Šumperského Majálesu).

Komentáře

Pridat komentář


Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich pisatelů a provozovatel tohoto portálu za ně nenese zodpovědnostSOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Majáles Pardubice

Majáles Pardubice 2023: Program festivalu, za kolik koupíte lístky?

Populární festival Majáles Pardubice se 12. a 13. května dočká dalšího ročníku. U Koupaliště Cihelna se na třech pódiích vystřídá početná...

Den matek 2023

Kdy je Den matek 2023 – datum, přání a tipy na dárek

Maminky patří mezi naše nejbližší, a tak bychom na ně neměli zapomínat, obzvlášť pak v jejich svátek: Den matek. Kdy se slaví a jaký zvolit...

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic 2023 – datum, historie, tradice a kam vyrazit?

Co nevidět nás zase po roce čeká jeden z nejoblíbenějších zvyků: pálení čarodějnic. Kam letos při této příležitosti vyrazit a kde se vůbec...