Top 10 youtuberů v Česku za rok 2023: Kdo vydělává nejvíc?

Nezaháleli a bez váhání naskočili na vlnu, která je vynesla až na vrchol. Jsou mladí, hezcí, šikovní a žijou svůj sen. Hobby se jim stalo více než dobře placeným džobem. Kdo jsou nejúspěšnější čeští youtubeři a v čem si vedou nejlépe? Podívejte se na jednotlivé žebříčky.

Top 10 youtuberů v Česku za rok 2022 Foto: Profimedia

Žebříček nejbohatších youtuberů

Záleží, z jakého úhlu se na úspěch českých youtuberů díváte. Můžete sledovat počet zhlédnutí, odběratelů, výdělečnost, oblíbenost na sociálních sítích a další faktory. Časopis Forbes ale letos tradičně zveřejnil oficiální žebříček, který měřil jejich výsledky z hlediska ziskovosti, tedy podle toho, kolik peněz jim plyne z vlastního merchandisingu, spolupráce s různými platformami či značkami nebo čistě jen z YouTubu.

Youtubeři a jejich výdělky
YouTube kanál Roční výdělek (2022)
1 FIZIstyle 20 mil. korun
2 Baxtrix 19 mil. korun
3 Tary 14 mil. korun
4 Agraelus 13 mil. korun
5 MenT 12 mil. korun
6 Xnapy 12 mil. korun
7 Erik Meldik 9 mil. korun
8 Kovy 7 mil. korun
9 Veronika Biasol 6,5 mil. korun
10 Anna Sulc 6 mil. korun

Nejvíc top z top: FIZI, jeho challenge a pranky

Nejvýdělečnějším youtuberem pro rok 2022 se stal Filip Zima se svým kanálem FIZIstyle, který mu vynese ročně 20 milionů korun. Tento dvaadvacetiletý průkopník velmi rychle pochopil, s čím udělá díru do světa – nebo alespoň do České republiky –, a zaměřil se na mladé publikum, kterému přináší zábavná videa všeho druhu, spojená často s výzvou, pranky či kontroverzními vtípky, které ho ale proslavily. Zisky mu vynáší hlavně samotný YouTube, ale také merchandising a partnerství s herní společností Wargaming a platformou Disney+.

Miliony odběratelů. Jak YouTube ovládli Baxtrix, MenT a Tary?

Pokud bychom se rozhodli youtubery srovnávat podle počtu odběratelů, museli bychom v původní tabulce udělat škatulata, hýbejte se:

Youtubeři a jejich odběratelé
YouTube kanál Počet odběratelů
1 Baxtrix 1,5 mil. ve světě, 871 tis. v Čechách
2 MenT 1,4 mil. + 393 tis.
3 Tary 1,1 mil.
4 Kovy 919 tis.
5 Agraelus 630 tis. + 198 tis.
6 FIZIstyle 821 tisíc
7 Anna Sulc 485 tis.
8 Erik Meldik 415 tis. + 144 tis.
9 Xnapy 104 tis.
10 Veronika Biasiol 98,5 tis.

Štěpán Buchta a jeho kanál Baxtrix si vydobyli své místo nejen v Čechách, ale i ve světě, čímž se stal v malé českém rybníčku takovou malou senzací. Světovost má ale zřejmě v krvi, narodil se totiž v Kanadě. Své místo ve světě internetu si našel jako hráč počítačových her a se svým týmem v roce 2013 získal titul mistra v League of Legends. Kromě podobných herních soutěží byste ho pravděpodobně potkali na youtuberských srazech a festivalech.

Už díky zaměření jednoho z jeho kanálů Jan Macák alias MenT spolupracuje s celou řadou zvučných automobilových značek, jako je Porsche nebo Rolls-Royce. Tento rodilý Pardubičan začínal studiem marketingu a svoje první video natočil už ve dvanácti letech. Skutečného úspěchu se ale dočkal až ve spojitosti s hrou Minecraft. Kromě svého řekněme hlavního kanálu MenT spravuje Honza také MENTSGARAGE, na který umisťoval původně hlavně videa z cest. Dnes je ale zaměřený na všechno kolem automobilů a jeho nejúspěšnější video s názvem Učím se draftovat dosahuje v říjnu letošního roku 1,6 milionu zhlédnutí.

Dříve nás zásoboval hlavně videy ze svých parkourových dobrodružství, dnes jde spíše o videa z dobrodružství jménem Taryho život. Parkour ho ale pořád baví a zůstává příznivcem aktivního životního stylu a pohybu. Jeho nejsledovanější video nese název Rozstřel Youtuberek | SweetieMarket vs. Mína, které čítá neuvěřitelných 9,4 milionu zhlédnutí. Tary je kromě toho známý svou kontroverzí a má už na kontě několik veřejných omluv.

Honey Merch Veroniky Biasiol a FIZIho tajemná krabička

Čepice, mikiny, trička, zkrátka co vás jen napadne. Merchandising k youtuberům a obecně showbyznysu tak nějak patří. Pro mnohé z hvězd YouTube jde dokonce o jeden z hlavních zdrojů výdělků. Na stránkách FIZIshopu koupíte plakáty, polštářky nebo plyšáka. Můžete tu ale také pořídit tajemný FIZIbox.

Na honeymerch.cz mohou nakoupit fanoušci Veroniky „Biasiol“ Horákové. Najdete tu nepřeberné množství oblečení, ale také kosmetiku nebo diář.

Jedna z Taryho kontroverzí souvisí právě s jeho merchem. Na dotaz jednoho ze svých fanoušků, proč jsou jeho výrobky tak drahé, odpověděl: „Já nemám drahý oblečení, jen ty máš málo peněz.“ Tohle jednání odsoudili nejen fanoušci, ale i mnozí kolegové youtubeři.

Erik Meldik (a Čeněk Stýblo) nebo Anna Sulc: Youtubeři, kteří ovládli i TikTok

Youtubeři a TikTok
YouTube kanál Počet sledujících na TikToku
1 Erik Meldik 2,4 mil. + 187 tis.
2 Tary 1,1 mil.
3 Anna Sulc 864 tis.
4 FIZIstyle 472 tis.
5 MenT 100 tis.
6 Kovy 93 tis.
7 Agraelus 43 tis.
8 Veronika Biasol 43 tis.
9 Xnapy 19 tis.
10 Baxtrix 16,7 tis

Erik Meldik byl influencerem ještě dřív, než jsme si tohle slovíčko nadšeně zařadili do každodenního slovníku. Původně ho totiž známe jako člena proslulých ViralBrothers. Ty založil společně s Čeňkem Stýblem v roce 2011 a jak už sám název napovídá, vytvářeli v rámci téhle značky virální obsah. V paměti nám nejspíš utkvěla hlavně série Debilní kecy, která si brala na paškál stereotypy, kolující o různých společenských skupinách. Dnes můžeme kromě jiného sledovat videa, v nichž Erik zachycuje svůj rodinný život.

Anna Sulc se v roce 2017 stala blogerkou roku a od té doby to jde jako po másle. O dva roky později pak vyhrála cenu Czech Social Awards v kategorii Inspirace a vliv. Fanoušci ji milují hlavně pro její přehled v módě a kosmetice a vtip, který do videí vnáší.

Kovy a další, co boří Instagram!

Youtubeři a Instagram
YouTube kanál Počet sledujících na Instagramu
1 MenT 869 + 115 tis.
2 Anna Sulc 962 tis.
3 Kovy 796 tis.
4 Tary 628 tis.
5 Erik Meldik 618 tis.
6 Baxtrix 454 tis.
7 Agraelus 201 tis.
8 Veronika Biasol 190 tis.
9 FIZIstyle 123 tis.
10 Xnapy 60 tis.

Znáte ho jako jednoho z nejúspěšnějších youtuberů, influencerů a vlogerů, ale věděli jste, že je Karel Kovář alias Kovy také dabér? Tuto disciplínu si mohl vyzkoušet během dabování animáku Scoob! vedle profíků, jakým je například Martin Sobotka. Tento všestranný mladý muž se narodil v Pardubicích, a než se naplno vydal na dráhu youtubera, studoval marketing a PR. Ve svých videích se často věnuje nějaké aktuální problematice nebo politice.

Na YouTube můžeme jeho záznamy počítačových her sledovat už od roku 2010. Agraelus ale působí také na serveru Twitch.tv, kde ho sleduje přes 600 tisíc uživatelů. Rád také pořádá charitativní streamy například na podporu útulků. Zatím nejúspěšnější podobný stream proběhl ve spolupráci s herním vývojářem Danielem Vávrou, kdy za asistence hry Mafia: Definitive Edition vybrali částku 770 tisíc korun na charitu Dejme dětem šanci.

Veronika Horáková známější jako Veronica Biasiol se kromě tvoření videí o módě věnuje péči o své tři módní značky, které se jí daří úspěšně rozšiřovat. Kromě již zmíněného Honey Merch jde o značky Biasiol Beauty, která se zaměřuje na kosmetiku, a sportovní oblečení IcyBody. Veronika také spolupracuje s různými značkami jako třeba Disney+ nebo GymBeam.

Petr Jirák alias Xnapy si úspěšně vydělává komentováním počítačových her. Jeho videa jsou velmi oblíbená, ale většina z jeho příjmů plyne hlavně z výhodných partnerství se světovými společnostmi jako Samsung, Big Shock! nebo Mastercard. Mohli jsme ho také vídat na obrazovce televize Prima COOL v roli moderátora herního pořadu COOL Esport.

Shopaholic Nicol, Gabrielle Hecl nebo Jakub Štáfek aneb Youtubeři ve filmu

Youtubeři se v dnešní době a u mladé generace těší mnohdy větší popularitě než slavní herci, a tak bylo jen otázkou času, kdy podobné téma pronikne i do filmu. Scenárista a režisér Andy Fehu minulý rok do světa vypustil film Shoky & Morthy: Poslední velká akce, pojednávající o dvou youtuberech, kteří svým vtípkem překročí meze a vše se zvrhne v divokou záchranu kariéry, ale i přátelství. Hlavních rolí se ujali Štěpán Kozub a Jakub Štáfek.

Přiblížit nám svět internetových celebrit má také dokument Nejsledovanější, který má mazat propast mezi generacemi. Kromě zpovědí samotných youtuberů se tu dočkáte rozhovorů s rodiči malých fanoušků, psychology, marketéry a dalšími, kteří přispěli svým odborným pohledem na věc. Dokument se točil po dobu celých šesti let, protože byl od začátku plánovaný jako časosběrný, a objevuje se v něm například Kovy, Shopaholic Nicol nebo Gabrielle Hecl.

Youtubeři 2023 – Vitaa

Další oblíbený Youtuber, který se sice nedostal do výše uvedeného žebříčku, ale provází ho obrovská popularita a k tomu spousta odběratelů, patří mladý Vitaa. Mezi Youtubery spadá do kategorie gamerů, ale na jeho kanalu najdete videa všeho druhu. V tom posledním například natáčel na tajňačku svého kamaráda, aby se dozvěděl, co lidé dělají, když je nikdo nevidí. Video samozřejmě zveřejnil s jeho souhlasem. Vybrat si ale můžete z 528 videí, které dohromady nasbíraly 55 939 972 zhlédnutí.

Kontroverzní Youtubeři – MikeJePan a Datel

Mezi Youtubery jsou i tací, co si slávu vysloužili kontroverzními videy, nad nimiž jedni jásají a druzí nevěřícně kroutí hlavou. Takový je třeba Mike Oganesjan, jehož kanál byl známý pod názvem MikeJePan. Mladý muž arménského původu se proslavil videy, na nichž záměrně páchá dopravní přestupky a pak natáčí zásah policitů, které bez skrupulí provokuje. Youtube jeho kanál v roce 2018 zrušil. Jeho jméno bylo spojené s několika webovými stránkami a službami, před nimiž veřejnost varovala Česká advokátní komora. Mike se na Youtube vrátil v roce 2019 s kanálem AROGANTNÍ, ale i ten mu byl roku 2021 zrušen.

Do kategorie kontroverzních youtuberů patří i Marek Valášek alias Datel. Proslavil se videy plnými pranků a skandálů. A přitom to začalo všechno nevinně. Youtube kanál měl už ve čtrnácti a původně ho zásoboval videy z hraní počítačových her. Později přesedlal na zmíněné pranky a challenge. Naposledy Datel schytal pořádnou kritiku za video na TikToku, kde pojídá syrové brambory. Odborníci ho upozornili, že jsou jedovaté. Také měl aféru ohledně fejkových soutěží, které vyhlašoval na svém YouTube kanálu, ale lidé se nikdy nedočkali vyhlášení, natož pak cen, a zřejmě právě proto mu byl kanál zrušen. Marka si můžete také pamatovat z první řady úspěšné show Like House. Kromě záliby v natáčení videí se Marek učí MMA a trénoval například se známým zápasníkem Michalem Kotalíkem.

Stejk, Moon a House

Do žebříčku nejvýdělečnějších českých youtuberů se sice letos nedostali, ale svým kolegům přesto šlapou na paty a dost možná mají nakročeno objevit se v něm příští rok. Například takový Stejk, který nás zahrnuje kromě srandy ohromným množstvím zajímavých faktů o všem možném, má na svém youtubovém kanálu 1,1 milionu odběratelů. Kromě toho vydělává na merchi.

Slovenský youtuber Moon se věnuje svému kanálu už od roku 2014. Tento vystudovaný zvukař, střihač a fotograf se zpočátku našel v let’s play videích, ale později zařadil do svých příspěvků výzvy nebo vtipné až bizarní scénky. Na svém kontě má hned několik YouTube kanálů, mimo jiné i jeden, na kterém zveřejňuje vtipná videa se svou kočkou.

Jeho kanál HouseBox má více jak milion odběratelů. House se specializuje na natáčení herních videí. Původně se jeho kanál jmenoval podle jedné z nich: MinecraftBox, v roce 2016 se ho ale rozhodl přejmenovat. Kromě toho také přispívá videy o motorkách, které jsou jeho vášní. Do žebříčku časopisu Forbes se zařadil v minulém roce.

Majo Seman: úspěšný Youtuber, který zemřel mladý

Českou a slovenskou youtubovou scénou otřásla v roce 2021 tragická zpráva, že v pouhých dvaceti letech zemřel jeden z nejúspěšnějších slovenských youtuberů Majo Seman. Byl talentovaný, ale už dlouho se potýkal se závislostí na tvrdých drogách. Zrovna před svou smrtí procházel procesem odvykání, byl už nějaký ten pátek čistý a zdálo se, že je vše na dobré cestě. Pár hodin po povzbudivém příspěvku plném optimismu, v němž Majo děkoval za podporu fanouškům a zmínil, že má zase chuť tvořit videa, přišla zpráva, že zemřel.

Podívejte se na jedno z nejúspěšnějších videí Jana Macáka:

Komentáře

Pridat komentář


Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich pisatelů a provozovatel tohoto portálu za ně nenese zodpovědnostKomentáře

ettyfbfhg

o
o
ooooo

Ahoj Měňte jsi můj nej oblíbenějši youtuber

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Sociální síť TikTok se rychle rozrůstá, na svém smartphonu ji má u nás už každý sedmý

Vše o aplikaci TikTok a nejúspěšnější TikTokeři u nás

Sociální síť, která se rychle rozrůstá a zejména děti se od ní nemohou odtrhnout. TikTok ale láká i dospělé. Co nabízí a jak funguje? Vše o...

Určitě máte ve svém okolí někoho, kdo svůj protějšek poznal v aplikaci Tinder

Tinder aplikace - recenze a zkušenosti s online seznamkou

Podle výzkumů až 45 % lidí hledá vztah přes seznamovací aplikace na internetu. Tinder je v tomto jedničkou na trhu. Vše o aplikaci Tinder...

Chytré hodinky

Chytré hodinky: Jaké jsou možnosti jejich využití?

Chytré hodinky – tento pojem je jedním z nejskloňovanějších termínů dnešní moderní doby. Bývá chválen různými skupinami populace, ať už...