Danuše Nerudová: kandidatura, kampaň a program

Narodila se 4. ledna 1979 v Brně a byla rektorkou Mendelovy univerzity. Teď se chystá stanout v čele našeho státu a nebojí se výzev. Kdo je ekonomka a pedagožka Danuše Nerudová a jakou nám plánuje budoucnost?

Danuše Nerudová Foto: Petr Hloušek / Právo / Profimedia

Danuše Nerudová: rektorka první českou prezidentkou?

Učí na vysoké škole, je ekonomkou, expertkou na daňovou politiku v kontextu Evropské unie a do letošního ledna byla rektorkou své alma mater – brněnské Mendelovy univerzity. Danuše Nerudová, jedna z uchazečů na prezidentské křeslo, se nebojí výzev a kandidatura je pro ni pouze začátkem mnoha z nich. Oficiálně svou účast v prezidentských volbách Danuše potvrdila v květnu letošního roku, přičemž prohlásila, že chce aktivně pomáhat těm, jichž se nejzásadněji dotýká ekonomická krize.

Životopis v bodech

  • Datum narození: 4. ledna 1979
  • Místo narození: Brno
  • Studium: Gymnázium Brno, PEF MZLU v Brně
  • Profesní úspěchy: vedoucí Ústavu účetnictví a daní PEF MZLU v Brně, později rektorka
  • Koníčky: rybaření, houbaření, hokej, fotbal

Danuše Nerudová: petice, sbírání podpisů a předvolební kampaň

Koncem května letošního roku zahájila Danuše svou kampaň získáváním podpisů, které byly třeba pro její kandidaturu. Po pěti měsících odevzdala petici s více jak 80 000 podpisy. Přestože svou kandidaturu potvrdila až v květnu, už na jaře pomalu sestavovala tým, který jí s kampaní pomohl. Danušinu kampaň se rozhodlo sponzorsky podpořit mnoho vlivných osobností, například podnikatel a investor Jiří Hlavenka, spoluzakladatel Partners Financial Services Petr Borkovec nebo společnost Inexad – provozovatel řetězce s hračkami Hamleys v České republice.

ZAJÍMAVOST: pro kandidaturu je třeba získat buď deseti senátorů, dvaceti poslanců nebo 50 tisíc hlasů z lidu.

Boj o Hrad: Babiš, Pavel, Fischer a další kandidáti

Dlouho se čekalo, zda vyhlásí kandidaturu bývalý předseda vlády Andrej Babiš. Dal si na čas, ale nakonec kandidaturu potvrdil. „Andrej Babiš se do druhého kola nedostane,“ vyjádřila se Danuše Nerudová na Twitteru. „Zatímco pánové protikandidáti budou řešit v kampani svou minulost, já jsem připravena zaměřit se na budoucnost nás všech,“ dodala. Zdá se však, že nejsilnějším protikandidátem je generál Petr Pavel, s nímž zatím s Danuší Nerudovou vedou vyrovnaný souboj. Premiér Petr Fiala se vyjádřil, že by se dle jeho názoru mohla ve funkci osvědčit právě Danuše Nerudová, a kromě ní pak jmenoval generála Petra Pavla nebo senátora Pavla Fischera. Více nám ukážou průběžné předvolební průzkumy.

NEJNOVĚJŠÍ VOLEBNÍ PRŮZKUM AGENTURY STEM/MARK
Kandidát Počet voličů z cca tisíci respondentů (procentuálně)
Petr Pavel 23 %
Andrej Babiš 17 %
Danuše Nerudová 14 %
Pavel Fischer 8 %
Marek Hilšer 6 %
Josef Středula 5 %

Danuše Nerudová, její program a názory

„Jsem otevřena naslouchat,“ uvedla Danuše Nerudová v jednom z rozhovorů. Řeč byla o mladé generaci, kterou je odhodlaná podporovat, jak jen to půjde. Chce řešit nejpalčivější problémy, které dnešní dospívající trápí, jako je nedostupnost bydlení nebo adopce dětí homosexuálními páry. Na druhou stranu se ale Danuše celoživotně věnuje důchodovému systému, a dokonce byla předsedkyní Komise pro spravedlivé důchody. Této problematice se chce i nadále věnovat a zlepšovat podmínky i pro nejstarší občany.

Danuše Nerudová, válka a vymezení proti Putinovi

Od počátku ruské invaze na Ukrajinu se Danuše Nerudová zasazovala o vysoké sankce pro ruské oligarchy a vládní představitele. O celé problematice a jejích ekonomických dopadech pak přednášela na univerzitách a vyjadřovala názor, že by se Česká republika měla co nejaktivněji snažit o nezávislost na ruských surovinách. Ocenila snahy české vlády i veřejnosti pomoct ukrajinským občanům s tím, že pokud bychom jen nečinně přihlíželi, dříve či později bychom se sami stali obětí ruského nátlaku. „Svět ví, že to on (Vladimir Putin) je agresor, který napadá sousední země, vraždí v nich nevinné a lže mladým Rusům, které posílá umírat do prohrané války (…) A šach mat se nezadržitelně blíží,“ prohlásila na Twitteru.

DANUŠE NERUDOVÁ A JEJÍ PRIORITY
1. ekonomika Řešit dopady ekonomické krize
2. energie Zastropovat ceny v celé Evropě, finančně odměnit domácnosti, které sníží spotřebu energie a motivovat k tomu i firmy
3. důchody Snížení doby potřebné pro dosažení důchodu a další důchodové reformy
4. zahraničí Snížit závislost na surovinách z Ruska
5. společnost Podpořit homosexuální manželství a adopci homosexuálními páry

Zcela nezávislá: politická strana, KoroNERV-20 (KN-22) a důchody

Danuše Nerudová je takzvanou nezávislou kandidátkou, jelikož není členkou žádné politické strany. Mezi lety 2019 a 2020 byla však předsedkyní Komise pro spravedlivé důchody a během pandemie založila nezávislou platformu KoroNERV-20, která měla poskytnout prostor a příležitost lidem přicházet s nápady, jak překonat následky koronavirové pandemie. Po dvaceti měsících fungování se tato iniciativa přetavila v novou platformu s názvem KN-22, která bude fungovat obdobně, ale přizpůsobí se aktuálním výzvám.

Danuše Nerudová: manžel Robert Neruda, děti a koníčky

S manželem Robertem Nerudou, spolumajitelem advokátní kanceláře Havel & Partners, jsou spolu přes pětadvacet let a mají dva syny Filipa a Daniela. A jak Danuše zvládá skloubit profesní a rodinný život? V jednom z rozhovorů přiznala, že má obrovské štěstí, protože se s manželem o domácí povinnosti poctivě dělí. Oba prý milují svou práci a vzájemně si pomáhají zvládat oboje na jedničku. Když Danuše zrovna nepracuje, ráda si zajde na ryby, v sezóně na houby a také sleduje sport. Je fanynkou brněnských sportovních klubů HC Kometa Brno a FC Zbrojovka Brno.

Danuše Nerudová na sítích: Facebook, Instagram, Twitter, TikTok, ale i BeReal

Danuše chápe důležitost současných platforem a patří mezi jednu z nejaktivnějších političek na sociálních sítích. Kromě obligátního Facebooku a Instagramu přispívá i na Twitter i TikTok. Jak je zřejmé z předvolebního programu, je pro ni důležité přiblížit se mladým lidem, vnímat jejich problémy a řešit je. Danuše je však i v tomhle napřed a používá dokonce i platformu, která si Česko teprve podmaňuje. BeReal je aplikace, která od uživatelů očekává, že každý den zveřejní fotografii (ideálně selfie) toho, co právě dělá, a to bez jakýchkoliv filtrů a úprav. Danuše Nerudová se vyjádřila, že ji používá, aby ukázala realitu své kampaně.

Komentáře

Pridat komentář


Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich pisatelů a provozovatel tohoto portálu za ně nenese zodpovědnostSOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Andrej Babiš

Andrej Babiš životopis: Politická kariéra, rodina, Monika Babišová

V tomto článku přinášíme přehled všech důležitých informací a zajímavostí o bývalém předsedovi vlády ČR Andreji Babišovi.

Kandidát na prezidenta České republiky - Karel Janeček

Životopis miliardáře Karla Janečka - ženy, rodina a majetek

Karel Janeček kandiduje na prezidenta České republiky. Více informací o úspěšném českém matematikovi se dočtete v tomto článku.

Generál Petr Pavel je jedním z favoritů na prezidenta

Petr Pavel životopis, generál, kandidát na prezidenta, informace

Generál Petr Pavel má za sebou úspěšnou vojenskou kariéru. Nyní by rád vstoupil do české politiky a stal se prezidentem. Podívejte se na...