Andrej Babiš životopis: Politická kariéra, rodina, Monika Babišová

V tomto článku přinášíme přehled všech důležitých informací a zajímavostí o bývalém předsedovi vlády ČR Andreji Babišovi.

Andrej Babiš Foto: Petr Horník / Právo / Profimedia

Andrej Babiš informace a bio

Andrej Babiš je český ekonom, podnikatel a politik slovenského původu. Založil úspěšné středopravicové politické hnutí ANO 2011. V letech 2017 až 2021 byl předsedou vlády České republiky. Jako podnikatel se stal jedním z nejbohatších Čechů. Jako politik je spojován s několika kauzami, z nichž je nejznámější dotační aféra týkající se rekreačního areálu Čapí hnízdo. Aktuálně se v médiích spekuluje o jeho možné kandidatuře ve volbách na prezidenta České republiky 2023. Je ženatý, má 4 děti.

Andrej Babiš prezident - kandidát na prezidenta 2023

Přestože Andrej Babiš kandidaturu ve volbách na prezidenta České republiky 2023 zatím nepotvrdil, ani nevyvrátil, sázkové kanceláře Babiše stále vnímají jako nejpravděpodobnějšího vítěze (na druhém místě je aktuálně Petr Pavel). Prezidentské volby se uskuteční v lednu 2023.

Andrej Babiš podnikatel

Andrej Babiš studoval na švýcarském státním gymnáziu a na gymnáziu v Bratislavě, kde v roce 1974 odmaturoval. Následně studoval ekonomii na VŠE v Bratislavě.V lednu 1993 vznikla společnost Agrofert. Majoritním vlastníkem se tehdy stala ve Švýcarsku registrovaná společnost O.F.I. První úvěr ve výši 4 milionů dolarů získal Agrofert od americké banky Citibank a postupně se vypracoval na velký konglomerát.

Dnes je Agrofert Holding největším českým zemědělským, potravinářským a chemickým holdingem, pod který patří více než 250 dceřiných společností. Agrofert Holding se tak řadí k největším firmám v ČR.V roce 2014, než se stal ministrem financí, odešel Andrej Babiš z vedení Agrofertu, byl však stále vlastníkem společnosti.

Od roku 2008 do roku 2017 byl Babiš také jediným akcionářem společnosti SynBiol. V roce 2017 vložil jako tehdejší předseda Vlády ČR akcie skupiny spolu s akciemi koncernu Agrofert do svěřeneckých fondů, aby tak vyhověl zákonu o střetu zájmů.

Zde je přehled některých značek, které dnes patří pod koncern Agrofert Holding:

  • PENAM (pekárenská firma)
  • MAFRA (největší česká mediální společnost)
  • Óčko (první česká hudební TV stanice)
  • Ticketportal SK (prodej vstupenek na kulturní a sportovní akce)
  • Kostelecké uzeniny (největší zpracovatel masa v ČR)
  • Vodňanská drůbež (největší zpracovatel drůběžího masa v ČR)
  • OLMA (největší zpracovatel mléka v ČR)
  • PENAM (pekárenská firma)a mnoho dalších

Jaký má Andrej Babiš majetek?

V roce 2009 časopis Týden odhadl majetek Andreje Babiše na 35 až 48 miliard českých korun. V roce 2013 ekonomický magazín Forbes odhadl jeho majetek majetek na 46 miliard korun, čímž se Babiš zařadil mezi 1 000 nejbohatších lidí na světě. Podle téhož magazínu je Babiš aktuálně 5. nejbohatším Čechem s majetkem 74,9 miliardy korun.

Andrej Babiš: politická kariéra

Andrej Babiš založil koncem roku 2011 iniciativu Akce nespokojených občanů, ze které později vzniklo politické hnutí ANO 2011. Po parlamentních volbách 2013 se stalo ANO druhou nejvýznamnější stranou v Česku. V letech 1980 – 1989 byl Babiš členem Komunistické strany Československa.

Andrej Babiš ministr financí

Jako předseda koaliční strany ANO byl Andrej Babiš v roce 2013 zvolen poslancem Parlamentu České republiky. Od roku 2014 do roku 2017 byl prvním místopředsedou vlády Bohuslava Sobotky a ministrem financí v této vládě. Ve funkci prosazoval především lepší výběr daní a boj proti daňovým únikům.

Andrej Babiš předseda Vlády ČR

V roce 2017 vyhrála strana ANO v čele s předsedou Andrejem Babišem parlamentní volby a sestavila koaliční vládu se sociálními demokraty (ČSSD) za podpory komunistické strany (KSČM). Od 6. prosince 2017 se stal Andrej Babiš 12. předsedou Vlády České republiky. Podle průzkumné agentury STEM byl Andrej Babiš v roce 2017 nejpopulárnějším politikem v parlamentu.

Andrej Babiš Čapí hnízdo a další kauzy

Kauza Čapí hnízdo je aféra týkající se oprávněnosti dotace ve výši 50 milionů Kč na výstavbu areálu Čapí hnízdo, kterou v roce 2008 čerpala společnost Farma Čapí hnízdo, která byla do konce roku 2007 součástí Babišova holdingu Agrofert. Problém spočívá v tom, že dotace byla určena jen pro malé nebo středně velké firmy. Firma Imoba, nástupce společnosti Farma Čapí hnízdo, musela nakonec dotaci v roce 2018 vrátit. Mezi další známé kauzy Andrej Babiše patří:podezření z krácení daně (2017) politicky motivované ovlivňování MF Dnes (2017) ovlivňování Finanční zprávy (2017) únik důvěrných informací z ČEZ (2018 )masivní otrava ryb v Bečvě firmou z holdingu Agrofert (2020) a mnoho dalších.

Rodina Andreje Babiše

Andrej Babiš se oženil dvakrát. S první manželkou, Beatou Babišovou má dvě děti – syna Andreje a dceru Adrianu. S druhou – současnou – manželkou Monikou Babišovou má dceru Vivien a syna Frederika.

Andrej Babiš a první manželka Beata Babišová a děti Andrej Babiš mladší a Adriana Bobeková

Andrej Babiš se poprvé oženil ještě v 70. letech, a to s Beatou Adamovičovou, kterou znal z gymnázia. Ze vztahu mají dceru Adrianu Bobekovou a syna Andreje Babiše mladšího. Na začátku 21. století se Andrej Babiš a Beata Babišová rozvedli.

Andrej Babiš mladší (narozen 1983) je bývalý pilot dopravních letadel. Do povědomí veřejnosti se dostal především v roce 2018, kdy reportéři Seznam TV odvysílali záznam ze skryté kamery, na kterém Babiš mladší říká, že jej dal jeho otec v roce 2015 unést na Krym. Celý incident měl souviset s kauzou Čapí hnízdo, ve které byl Andrej Babiš mladší jednou z vyšetřovaných, respektive trestně stíhaných osob. Andrej Babiš starší opakovaně odmítl, že by synova cesta na Krym byla únosem. V lednu 2022 soud definitivně rozhodl, že se nejednalo o únos. Andrej Babiš mladší žije v současnosti s matkou Beatou Babišovou v Ženevě.

Adriana Bobeková (narozena 1979) je od roku 2007 provdaná za Slováka Martina Bobka. Adriana byla, stejně jako její bratr, vyšetřována v souvislosti s kauzou Čapí hnízdo. Oba sourozenci byli majiteli akcií areálu. Adriana Bobeková se vyšetřování dlouhodobě vyhýbala, přičemž důvodem měly být psychické problémy. Andrej Babiš starší tvrdí, že jeho dcera trpí od 16 let bipolární poruchou.

Andrej Babiš druhá manželka Monika Babišová a děti Frederik Babiš a Vivien Babišová

Od roku 1990 žije Andrej Babiš s mladší družkou, té doby Monikou Herodesovou. V roce 2017 byli partneři oddáni na proslulém Čapím hnízdě a dnes žijí v rodinném sídle v Průhonicích u Prahy. Ze vztahu mají děti – dceru Vivien Babišovou a syna Frederika Babiše. Monika Babišová (1974), druhá manželka Andreje Babiše, je o 20 let mladší než její manžel.

Babišová se věnuje designu interiérů. Je známá svou zálibou v okázalosti a luxusu, což často prezentuje i na svém Instagramu. Monika Babišová se stará o svěřenský fond, ve kterém jsou zahrnuty všechny firmy. Tento krok učinil sám Andrej Babiš, aby vzhledem ke své politické kariéře nebyl ve střetu zájmů.Vivien Babišová (2000) a Frederik Babiš (2004) se na veřejnosti často neukazují a není s nimi spojována žádná z kauz jejich otce.

Andrej Babiš v nemocnici: nemoc a operace

Andrej Babiš na svém Facebooku 13. 3. 2022 napsal: „Vážení přátelé, všechny vás zdravím z IKEMu, kde jsem od pátku hospitalizován. V pátek po obědě, kdy jsem měl velký hlad a hltal rychle jídlo, se mi udělalo velice špatně, měl jsem „synkopu“, což je slovo, které jsem slyšel v nemocnici poprvé. Znamená ztrátu vědomí. Trvala necelou minutu, kolegové mi naštěstí poskytli první pomoc a ve 13:26 zavolali záchranku, která mě odvezla do IKEMu. Mám částečnou střevní neprůchodnost, která může mít víc důvodů, a můj stav se zlepšuje. Vyšetření budou pokračovat. Děkuju moc za váš zájem a snad brzy na shledanou.“

Babiš byl hospitalizován od 11. 3. 2022 a propuštěn do domácí péče 18. 3. 2022. Expremiér krátce poté podstoupil operaci, která však podle jeho vyjádření neměla absolutně žádný souvislost se zdravotními problémy z března 2022 a s hospitalizací v pražském IKEMu. „Ze zdravotních důvodů jsem si nechal odstranit převislou kůži na horních a dolních víčkách. Hned potom mě pustili domů, ale musel jsem to vyležet. Ráno mi odstranili stehy, pořádně to bolelo,“ řekl Babiš  5. 4. 2022 pro CNN Prima News.

Jméno: Andrej Babiš
Datum a místo narození: 2. září 1954, Bratislava
Profese: podnikatel, politik
Politické strany: KSS (1980 – 1989)
ANO 2011 (od 2011)
Ministr financí ČR: 2014  – 2017
Předseda Vlády ČR: 2017 – 2021
Rodinný stav: ženatý
Děti: Adriana Bobeková (1979) a Andrej Babiš mladší (1983) z prvního manželství s Beatou Babišovou
Vivien Babišová (2000) a Frederik Babiš (2004)z druhého manželství s Monikou Babišovou
Majetek: 75 miliard korun (2021)
Facebook: facebook.com/AndrejBabis
Twitter: twitter.com/andrejbabis
Profil na Wikipedii: cs.wikipedia.org/wiki/Andrej_Babiš

Komentáře

Pridat komentář


Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich pisatelů a provozovatel tohoto portálu za ně nenese zodpovědnostSOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Generál Petr Pavel je jedním z favoritů na prezidenta

Petr Pavel životopis, generál, kandidát na prezidenta, informace

Generál Petr Pavel má za sebou úspěšnou vojenskou kariéru. Nyní by rád vstoupil do české politiky a stal se prezidentem. Podívejte se na...

Kandidát na prezidenta České republiky - Karel Janeček

Životopis miliardáře Karla Janečka - ženy, rodina a majetek

Karel Janeček kandiduje na prezidenta České republiky. Více informací o úspěšném českém matematikovi se dočtete v tomto článku.