Předčasné volby Slovensko 2023: průzkum, datum, strany

Slovenské parlamentí volby 2023 (Volby do Národní rady)
📅 Termín 30. 9. 2023
🧑 Počet poslanců 150
⏳ Délka mandátu 4 roky
🏆 Favorité voleb SMER–SD, PS
🥇 Vítěz posledních voleb OĽaNO (2020)

TermínPreferenceStrany

Předčasné volby Slovensko 2023: průzkum, datum, strany Foto: Profimedia

Volby do parlamentu na Slovensku 2023

Poslední zářijový den půjdou Slováci po třech letech znova k parlamentním volbám. Předčasné volby jsou vyvrcholením dlouhodobé politická krize, která vedla k pádu vlády na konci loňského roku. Jakým směrem se Slovensko po volbách vydá? Vrátí se k moci bývalý dlouholetý premiér Robert Fico, kterého podpořili i bývalí čeští prezidenti Václav Klaus a Miloš Zeman, nebo se nakonec ve volbách do Národní rady podaří uspět prozápadním stranám. To se dozvíme někdy v neděli 1. října brzy ráno, kdy by mělo končit sčítání hlasů.

sipka Klikněte ZDE a vsaďte si na slovenské volby 2023 s bonusem

Zaregistruj se online a vsaď si u Chance

Kdy budou volby na Slovensku – termín

Na Slovensku jsou parlamentní volby pouze jednodenní a nadcházející předčasné volby se konají v sobotu 30. září. Volební místnosti budou otevřené od 7 do 22 hodin. Následně začne sčítání, které by podle odhadů mohlo skončit mezi druhou a pátou hodinou ranní.

Pokud by se předčasné volby nekonaly, ty řádné by proběhly až na začátku příštího roku.

Parlament SR: Kolik poslanců má Národní rada (NRSR) a další informace

Slovenský parlament je jen jednokomorový a nazývá se Národní rada Slovenské republiky. V Národní radě zasedá 150 poslanců, kteří jsou voleni na čtyři roky. Během voleb je celá země jeden velký volební obvod (podobně jako třeba v českých eurovolbách) a každá strana či volební koalice může na svou kandidátku zapsat až 150 osob. Voliči pak mají možnost udělit čtyřem kandidátům z jednoho hlasovacího lístku přednostní hlasy.

Pro zvolení do parlamentu strany potřebují alespoň 5 % hlasů, v případě koalic dvou a tří stran alespoň 7 % (letos se to týká uskupení OĽANO) a početnější koalice alespoň 10 % hlasů.

Volby SR – průzkumy a preference

Moratorium pro zveřejňování průzkumů platí na Slovensku 48 hodin před dnem voleb. S posledními průzkumy proto agentury přicházely v úterý a ve středu. Podle všech modelů se o vítězství v parlamentních volbách utkají Smer Roberta Fica a Progresívne Slovensko Michala Šimečky. Do NR SR se podle dlouhodobých preferencí může probojovat pět, ale klidně také deset stran a hnutí.

Prezidentka Zuzana Čaputová už předeslala, že první pokus na sestavení vlády získá lídr vítězné strany.

AKO září II (zveřejněný 27. 9. 2023)

PS Smer Hlas OľaNO SaS KDH SNS Republika Sme rodina Demokrati Aliancia
18 % 17,7 % 15 % 9,4 % 7,3 % 6,1 % 6 % 5,4 % 5,1 % 4,3 % 2,8 %

Median z 25. a 26. září (zveřejněný 28. 9. 2023)

Smer PS Hlas Republika KDH SaS OľaNO SNS Sme rodina Demokrati Aliancia
19,8 % 19,3 % 11,9 % 8,0 % 7,7 % 7,4 % 6,2 % 4,8 % 4,1 % 3,8 % 2,5 %

IPSOS září 2 (zveřejněný 27. 9. 2023)

Smer PS Hlas OľaNO Republika SaS KDH SNS Sme rodina Aliancia Demokrati
20,6 % 19,8 % 11,9 % 8,2 % 7,6 % 7 % 5,9 % 5,7 % 4 % 3,4 % 3,3 %

Focus září (zveřejněný 26. 9. 2023)

Smer PS Hlas OľaNO Republika KDH SNS SaS Sme rodina Demokrati Aliancia
18 % 16,6 % 13,7 % 8,2 % 7,7 % 6,5 % 6,4 % 5,8 % 4,1 % 4 % 3,5 %

NMS září/2 (zveřejněný 26. 9. 2023)

PS Smer Hlas OľaNO Republika SaS SNS KDH Sme rodina Aliancia Demokrati
19,7 % 19,4 % 10,5 % 9,5 % 8,5% 5,7 % 5,4 % 5,4 % 5,2 % 3,1 % 2,3 %

Slovensko: volby a kurzy sázkových kanceláří

Podobně jako průzkumy to vidí sázkové kanceláře. Podle jejich kurzů mohou zvítězit jen dvě strany a jejich šance jsou velmi vyrovnané. Kromě vítěze voleb si můžete vsadit také třeba na volební účast nebo na počet hlasů jednotlivých stran.

Kurzy na vítězství v předčasných volbách u Tipsportu (28. 9. 2023)

  • Progresívne Slovensko – 1,86
  • SMER–SD – 1,95
  • HLAS–SD – 75,00
  • OĽANO A PRIATELIA – 180,00
  • Republika – 450,00
  • SaS – 750,00

sipka Klikněte ZDE a vsaďte si na slovenské volby 2023 s bonusem

Zaregistruj se online a vsaď si u Tipsportu

Volby Slovensko – strany a kandidáti na prezdienta

SMER – Sociálna demokracia (SMER-SD) – Robert Fico

Původně konzervativní sociálnědemokratická strana, která ale v poslední době loví voliče i v "nahnědlých" vodách. Před pár lety do vypadalo, že Robertu Ficovi zlomí vaz nálady veřejnosti po vraždě novináře Jána Kuciaka. Právě on ale těží nejvíce z permanentní politické krize a nyní je jedním z hlavních favoritů na post premiéra.

Progresívne Slovensko (PS) – Michal Šimečka

Liberální a prozápadní hnutí, které spoluzakládala současná prezidentka Zuzana Čaputová. V posledních volbách pohořelo na 7% hranici pro volební koalice a do Národní rady se nedostalo. Tentokrát je to jediný subjekt, který ohrožuje vítězství Smeru. Voliče má hlavně ve velkých městech a mezi mladými lidmi.

HLAS – Sociálna demokracia (HLAS-SD) – Peter Pellegrini

Vzniklo po minulých volbách odštěpením od Smeru. Jde o umírněnější sociálnědemokratickou stranu (s nadsázkou se jí říká SMER s lidskou tváří), která například na rozdíl od Smeru podporuje pomoc napadené Ukrajině.

Republika – Milan Uhrík

Nacionalistické hnutí, které někdy bývá označováno jako neofašistické. Vzniklo odštěpením od Kotlebovy ĽSNS a Kotlebovce podle všeho také vystřídá v parlamentu.

OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽaNO)

Středopravé hnutí, které vyhrálo poslední volby a získalo post premiéra. Předsedou vlády se nejdříve stal jeho předseda Igor Matovič, kterého po kauze s nákupem vakcín z Ruska vystřídal ministr financí Eduard Heger. Ani tomu se ale vládu nepodařilo udržet pohromadě a voliči zřejmě jejich turbulentní vládnutí ocení jednoprocentním výsledkem. Sluší se možná ještě dodat, že Heger tentokrát vede do voleb stranu Demokrati.

Sloboda a Solidarita (SaS) – Richard Sulík

Středopravicová liberální strana, která byla v minulosti převážně v opozici proti premiéru Ficovi. Po minulých volbách se zapojila do vlády, po sporech s Igorem Matovičem ji ale koncem loňského roku opustila a kabinet kvůli tomu ztratil většinovou podporu v parlamentu.

Slovensko a volby ze zahraničí? Jedině volby poštou

Slováci žijící nebo krátkodobě pobývající v zahraničí nemohou volit na velvyslanectvích a zastupitelských úřadech, jako jsme na to zvyklí u nás. Mají ale možnost volit korespondenčně. Žádost o zapsání do seznamu pro korespondenční volby musela být podána do 9. srpna.

*️⃣ Kdy se konají slovenské parlamentní volby?

V sobotu 30. září 2023.

*️⃣ Jak mohou ve slovenských volbách volit Slováci ze zahraničí?

Slováci mohou ze zahraničí volit pouze korespondenčně. Více informací najdete tady.

Hrajte zodpovědně a pro zábavu! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Využití bonusů je podmíněno registrací u provozovatele - více zde.

Komentáře

Pridat komentář


Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich pisatelů a provozovatel tohoto portálu za ně nenese zodpovědnostSOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Dálnice na Slovensku - poplatky, mapa a kde koupit známku

Dálnice na Slovensku - poplatky, mapa a kde koupit známku

Nevyhnete se při své cestě na Slovensko dálnici? ⭐ Nachystali jsme pro vás podrobnosti ohledně dálničních známek a placených úseků dálnic a...

Porota ČeskoSlovensko má talent

Česko Slovensko má talent 2023 online: porota, soutěžící, výsledky

V září začala nová, v pořadí už jedenáctá řada populární soutěže Česko Slovensko má talent a my se nemůžeme dočkat, komu budeme ve finále...

Survivor Česko a Slovensko 2024

Nová řada Survivor 2024 online na Voyo i v TV Nova zdarma

Čeká nás další řada celosvětově proslulé reality show Survivor! Kdy bude online a kdo bude soutěžit? Přečtěte si nejnovější informace!