Někdejší šéf českého fotbalu Pelta má jít na šest let do vězení

Městský soud v Praze ve čtvrtek potvrdil předloňské rozhodnutí z prvního projednání a bývalého šéfa českého fotbalu Miroslava Peltu a bývalou náměstkyni ministerstva Simonu Kratochvílovou uznal znovu vinnými v kauze sportovních dotací. Pelta by měl strávit 6 let ve vězení, Kratochvílová potom 6,5 roku. Rozhodnutí zatím není pravomocné a je možné se proti němu odvolat.

Miroslav Pelta Foto: Profimedia

Dotace se rozdělovaly v bytě v centru Prahy

Stejné výše trestů vyměřil oběma obviněným městský soud již v roce 2021, verdikt ale později zrušil odvolací vrchní soud. O co vlastně v případu jde? Miroslav Pelta měl podle obžaloby využít svého mileneckého poměru s náměstkyní Kratochvílovou a v roce 2017 ji měl ovlivňovat v souvislosti s dotacemi pro předem vybrané konkrétní žadatele.

Schůzky se měly odehrávat v odposlouchávaném bytě v centru Prahy.

Žalobce požadoval vyšší tresty

Žalobce Ondřej Trčka navrhoval v závěru líčení na konci března ještě přísnější tresty. Pelta měl podle něj dostat devítiletý trest ve vězení a peněžitou sankci 25 milionů korun, Kratochvílové pak žalobce navrhoval desetiletý trest a sankci 6 milionů korun.

Šlo tedy o stejný návrh jako v prvním kole tohoto případu v listopadu 2021.

Počet "namočených" osob je větší

V té době požadoval žalobce Trčka také pětiletý trest a dvoumilionovou finanční sankci pro předsedu České unie sportu (ČUS) Miroslava Janstu. Se stejným trestem měl potom odejít také generální sekretář ČUS Jan Boháč.

Tím však seznam nekončí. Na 6 let do vězení by měl jít podle návrhu žalobce i někdejší šéf ministerského odboru sportu Zdeněk Bříza. K tomu by měl zaplatit 2 miliony korun. Sankci 5 milionů korun Trčka požadoval také po Fotbalovou asociaci ČR (FAČR), pro ČUS pak poloviční částku.

V listopadu 2021 všechny zmíněné osoby i sportovní sdružení soud obžaloby zprostil, případ však vrátil zpět odvolací pražský vrchní soud, jenž rozhodnutí zrušil. Za zneužití pravomoci a korupci hrozily obžalovaným dvanáctileté tresty. Všichni svoji vinu odmítají.

Hrajte zodpovědně a pro zábavu! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Využití bonusů je podmíněno registrací u provozovatele - více zde.

Komentáře

Pridat komentář


Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich pisatelů a provozovatel tohoto portálu za ně nenese zodpovědnostSOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Dominik Feri u soudu

Kauza Feri: Kdo je Dominik Feri a jak probíhá jeho soud?

V současné chvíli sledujeme proces s bývalým politikem a influencerem Dominikem Ferim, obviněným ze znásilnění a jednoho pokusu. Jak...

Protivládní demonstrace v Praze

Demonstrace 1. máj [1. 5.]: Plánované demonstrace Praha 2024

1. 5. známe především jako lásky čas. Je však také svátkem práce a někteří ho považují za příležitost k projevení názorů, a tak je i dnem...

Petr Pavel a Petr Fiala

Česko bude mít prvního velvyslance v Kosovu, vše musí posvětit Pavel

Zahraniční politiku České republiky čeká výrazná změna. Poprvé v historii totiž budeme mít plnohodnotného velvyslance v Kosovu. Vše musí...