Kauza Feri: Kdo je Dominik Feri a jak probíhá jeho soud?

Minulý týden začal ostře sledovaný proces s bývalým poslancem a influencerem Dominikem Ferim, který byl obviněn ze sexuálního násilí. Co všechno už se u soudu událo a kdo je vlastně Dominik Feri?

Dominik Feri u soudu Foto: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

1. jednací den aneb Dominik Feri konečně u soudu

Od chvíle, kdy začala média psát první titulky o sexuálním násilí, kterého se Dominik Feri, bývalý poslanec za TOP 09, dopustil na několika ženách, uběhly už dva roky. Konečně došlo na soud, a jak se dalo očekávat, nejde zrovna o poklidný proces. Samotný Feri všechny přítomné, a potažmo veřejnost, šokoval hned první den.

U Obvodního soudu pro Prahu 3 se kromě všech zúčastněných sešla nejen spousta novinářů, ale i lidé z řad veřejnosti, mezi nimiž byli i někteří z Feriho podporovatelů.

Feri byl obžalovaný ze dvou znásilnění (jedna z žen byla v době činu nezletilá) a jednoho pokusu o znásilnění, za což mu hrozí až deset let odnětí svobody.
  • První případ – 25. března 2016 Feri ve svém bytě osahával nezletilou dívku, která dala najevo nesouhlas. Feri ji dle dívčiny výpovědi omámil a pak zneužil.
  • Druhý případ – V listopadu 2016 Feri znásilnil ve svém bytě ženu, přestože dle její výpovědi dávala jasně najevo odpor.
  • Třetí případ – V únoru 2018 obtěžoval Feri v prostorách Poslanecké sněmovny ženu, která přišla kvůli potenciální stáži. Podařilo se jí uniknout.

Dominik Feri kauza: Suverénní krok a chování

Dominik Feri už od počátku procesu působí velmi suverénně. Tak jak sebevědomě nakráčel před soud a novináře, přesně tak sebevědomě po celou dobu hovořil a vystupoval.

Navzdory tomu, že se soud snaží brát v potaz citlivost celé kauzy, Feri a obhajoba zvolili taktiku, která tomu odporuje. Kromě toho, že Feri razantně odmítl svou vinu, snažil se zpochybnit důvěryhodnost obětí a zastrašit je. Tak to vnímala i právní zástupkyně poškozených žen Adéla Hořejší: „Já to chápu jako klasický projev zastrašování. Že se pokusil ty ženy znejistit,“ vyjádřila se v rozhovoru pro iRozhlas.cz.

Feri dále opakovaně poukazoval na ty případy, které se k soudu nedostaly – to podle něho dokazuje, že ženy z neprojednávaných případů lžou. To však policie nepotvrdila. Důvody, že se ty konkrétní případy nedostaly před soud, byly různé, ale ani u jednoho nehrály roli pochybnosti, zda se incident udál.

Feriho strategie zastrašováním a jméno jedné z poškozených

Dominik Feri do médií zcela bez skrupulí prozradil detaily o ženě jednoho z těchto odložených případů, což odsoudil i bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, který jeho jednání označil za „velkou ohavnost“.

Po vlně kritiky Feri trochu hodil zpátečku a hájil se, že jednal pod tlakem, ale v tom podstatném neustoupil: „Jistě jsem mohl mluvit šťastněji, ale stojím si za tím, že v tomto konkrétním případě, že to, že jsem zveřejnil jméno, tak se nejedná o oběť...“

Pokud by si chtěl Dominik Feri stát za tím, že oběti podaly křivé výpovědi, existují oficiální cesty, kterými by mohl údajné pochybení řešit, například trestní oznámení, takové možnosti však Feri nevyužil.

Feri a jeho řeč – důvody, proč podle Feriho oběti lžou

Po výpovědích žen, jichž se celý proces týká, dostal Feri prostor k vlastnímu vyjádření. Pronesl několik důvodů, proč je z jeho hlediska zřejmé, že oběti lžou a obhajoval se tím, že...:

  • ... je o něho ze strany žen zájem, a proto je absurdní, aby si musel sex vynucovat násilím
  • ... psychické zdraví žen, které ho obvinily, je podlomené
  • ... jejich motivací je touha se zviditelnit

Jedno ze dvou znásilnění se týká ženy, která byla v době činu nezletilá a které měl dle její výpovědi Feri nabídnout pití s omamnými látkami, aby ji znehybnil a poté sexuálně zněužil. Žena si vybavuje jen útržky, ale byla v tu chvíli pod tak silným vlivem, že byla zcela neschopná se bránit.

V České republice hlásí sexuální útoky jen 7 % žen. Oběti se pak často setkávají s nedůvěrou a necitlivým zacházením stran policie, soudu či médií, a proto mají mnohdy pocit, že je jednodušší věc neřešit.

2. jednací den u soudu – Dominika Feriho napadl neznámý muž

Další jednání pokračovalo bez přítomnosti veřejnosti a médií výslechy znalců a také dvou z napadených žen.

Když po ukončení soudu vyšel Dominik Feri z jednací síně, vrhnul se na něho neznámý muž. Stráž ho zpacifikovala dříve, než stačil cokoli spáchat, a tak se mu podařilo do Feriho jen lehce strčit. Muž při útoku prý vykřikoval rasistické urážky a výhrůžky. Hned po incidentu si ho odvezli policisté k výslechu.

3. jednací den u soudu: Dominik Feri aktuálně – výslech znalkyň

Dominik Feri se konečně znovu ocitl u soudu. Tentokrát bylo jednání ve znamení výslechů znalkyň, které byly dotazované za zavřenými dveřmi, podobně jako tomu bylo u svědkyň. Dopolední agenda soudu byla vyřízena rychleji, než se předpokládalo, a tak se zbylý čas využil k pročítání některých listinných důkazů. U této části jednání už mohla být přítomna i veřejnost. V druhé půlce dne soud vyslechl další svědky, kteří rovněž odpovídali za zavřenými dveřmi.

Dominik Feri a čtení svědectví

Kromě dalších listinných důkazů se četla kupříkladu výpověď jednoho ze svědků, který uvedl, že po návštěvě Cross klubu šli k Ferimu domů, kde se to dle slov svědka „spárovalo“. Druhý den mu prý akorát Dominik přiznal, že měl sex, ale víc to nerozvíjel.

Svědek dál vypověděl, že on sám nic neobvyklého ve Feriho chování nezaznamenal. „Jasně se v ní (výpovědi) podává, že k intimnímu kontaktu s poškozenou došlo za přítomnosti dalších osob a že to bylo zcela konsenzuální... Výpověď poškozené je s touto v přímém rozporu,“ okomentoval Feri.

Ke stejnému večeru se vyjádřila i další svědkyně, která uvedla, že šlo o běžný večírek a že co se stalo mezi Ferim a poškozenou ví v podstatě jen z vyprávění poškozené. „Z tohoto podání vysvětlení je podstatný rozpor mezi tím, jak o tom večeru hovoří svědkyně a jak poškozená. Zatímco poškozená o něm vypráví dramaticky a přehání, svědkyně o něm mluví, že to byl normální večírek,“ zhodnotil slova svědkyně Feri.

Feri zpochybnil výpověď matky jedné z poškozených

Četla se také výpověď matky jedné z poškozených, která uvedla, co se daného večera stalo tak, jak jí dívka tehdy popsala do telefonu. Feri to zpochybnil s tím, že ve výpovědi jsou časové nepřesnosti.

4. jednací den – Co přinese výslech psychoterapeutky jedné z poškozených?

Během dalšího jednání se soud chystá vyslechnout psychoterapeutku jedné z poškozených. Na otázky soudu a státní zástupkyně bude odpovídat i sám obžalovaný a budou se probírat další listinné důkazy. Co přinese čtvrtý jednací den, se teprve ukáže, jisté ale je, že Feri očividně strategii nezměnil a trvá dál na své nevině.

Dominik Feri vězení: Co Ferimu hrozí?

Je pochopitelné, že vzhledem k povaze a citlivosti jeho skutků, celý proces a případy kolem Dominika Feriho vzbuzují velmi silné emoce. A sám Feri napjatou atmosféru přiživuje svým sebevědomím a agresivní strategií. Jak se celá situace bude vyvíjet, budeme moci sledovat v dubnu, kdy bude pokračovat hlavní přelíčení, na to, co si Feri od soudu nakonec odnese, si budeme muset ještě chvilku počkat. Každopádně mu však hrozí až deset let odnětí svobody.

Dominik Feri účes – ostříhaný Feri překvapil u soudu

Dominik Feri se rozhodl pro změnu image už poté, co opustil Poslaneckou sněmovnu a odešel z TOP 09. Tehdy se vyjádřil, že ostříhání nemá žádný velký význam a že chtěl vlasy zkrátka shodit na léto. Tenkrát se však ve vtipu spekulovalo, zda se tak Feri už nepřipravuje na pobyt ve vězení. Fotku mu koneckonců tehdy olajkovala i Vězeňská služba ČR.

S touto vizáží se objevil i u soudu, kde překvapoval úsměvy od ucha k uchu a podle mnohých přehnaným sebevědomím. Známé, skoro až ikonické afro je to tam, v ruce ale svíral šedý klobouk.

Kdo je Dominik Feri? – rodiče a další základní informace

Dominik Feri se narodil v Kadani, ale jeho rodina se v jeho dvou letech přestěhovala na Teplicko. Jeho maminka pochází z východních Čech a otec má předky z Etiopie.

  • 11. 7. 1996 – narodil se v Kadani
  • 2007 – 2015 – studoval Gymnázium Teplice
  • 2020 – získal magisterský titul na Právnické fakultě Univerzity Karlovy
  • 2021 – získala titul JUDr.

Dominik Feri instagram a počátky politické kariéry

Dominik Feri byl nejen historicky nejmladším radním a posléze nejmladším poslancem Parlamentu, ale také úspěšným influencerem na sociálních sítích. Veřejnost si získal obzvlášť v době koronavirové pandemie, kdy lidem zpřehledňoval jednotlivá vládní opatření. Po začátku celé kauzy se stáhnul, poté následovalo už je pár příspěvků ke covidu a později válce na Ukrajině a pak na dlouhou dobu naposledy v březnu minulého roku, kdy prohlásil, že hodlá dokázat svou nevinu.

Teď, když začal soud, se paradoxně účet choco_afro probudil znova k životu a Feri už zveřejnil několik příspěvků týkajících se jeho procesu.

Dominik Feri přítelkyně Anna Franke

V době, kdy celá aféra vyšla najevo, randil Dominik Feri s mladou politoložkou Annou Franke, která se nějakou dobu po vypuknutí kauzy schovávala doma. Zpočátku při Ferim stála, už v listopadu téhož roku však byla viděna na anketě Český slavík s novým partnerem. O zhruba pět měsíců později Anna oznámila, že čekají miminko, což mnohé překvapilo.

Dominik Feri video: „Jsem úplně nahej, úplně.“

Před časem se také objevilo prapodivné video, na němž Feri říká: „Jsi úplně retardovaná, úplně. A já jsem úplně nahej, úplně.“ Všichni si samozřejmě na veřejnost záhadně uniklé video okamžitě začali spojovat s Feriho kauzou a spekulovalo se, zda nebylo určené jedné z poškozených žen. Feri se hájil tím, že video bylo pro jeho blízkou kamarádku a dodal, že nemá tušení, jak se záznam dostal ven.

Feri nemocnice – Dominik Feri v nemocnici s bodnořeznými ranami

Minulý rok v květnu obletěla Českou republiku zpráva o tom, že záchranáři převezli z Kubelíkovy ulice Dominika Feriho do nemocnice s bodnořeznými poraněními. Okamžitě se začalo v médiích spekulovat o pokusu o sebevraždu. Rány měl mít na levém zápěstí a na břiše a záchrannou službu mu prý zavolal někdo druhý. „Přeji mu uzdravení, nejen fyzické. Zaslouží-li si trest, ať ho dostane a ať si ho odpyká. Ale také si zaslouží druhou šanci...“ reagoval tehdy na Twitteru Miroslav Kalousek.

Dominik Feri rezignace: TOP 09 a političtí kolegové

Veřejnost samozřejmě hned zpočátku Feriho kauzy zajímal postoj politické strany TOP 09 a její předsedkyně a kolegyně Dominika Feriho Markéty Pekarové Adamové. Ta zpočátku věřila, že Feri své jméno očistí, a zdůraznila, že je velkou zastánkyní presumpce neviny. „Myslím, že tak jako každý jiný, tak i Dominik má právo na spravedlivé vyšetření v celé věci,“ vyjádřila se v roce 2021 v rozhovoru pro Blesk.

Tehdy zároveň zdůrazňovala, že obvinění rozhodně berou vážně. Feri tenkrát v podstatě hned rezignoval, a tak celou věc považovala (z politického hlediska) za uzavřenou. V současné době se Pekarová Adamová k celé kauze nijak nevyjadřuje.

Hrajte zodpovědně a pro zábavu! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Využití bonusů je podmíněno registrací u provozovatele - více zde.

Komentáře

Pridat komentář


Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich pisatelů a provozovatel tohoto portálu za ně nenese zodpovědnost